FRANCHISE BAŞVURU FORMU

Yer Fıstığı Nedir?

 

Yer fıstığı dünyada ve ülkemizde oldukça popüler olan bir kuruyemiştir. Baklagillerden çiçekleri döllendikten sonra toprağa gömülerek meyve veren bir tarım bitkisi olma özelliğine sahiptir.

Tek yıllık bir bitki olma özelliğine sahiptir. Dünyada yetişen yer fıstıkları Virginia, Spanish ve Valencia olmak üzere üç grupta incelenir. Ülkemizde genellikle Virginia tipi yer fıstığı yetişir.

Yer fıstığı en çok çerez olarak tüketilse de kullanım alanı da oldukça fazla olan bir kuruyemiştir. Sanayi alanlarda da oldukça sık bir biçimde yer fıstığı kullanılır.

Yer fıstığı balık konserveciliğinde, sabun yapımında, pasta yapımında ve bisküvi yapımında kullanılır. Ayrıca yer fıstığından yağ da üretilir. Yağ çıkarıldıktan sonra geriye kalan posası, yem sektörü için oldukça önemlidir. Bu nedenle hayvan yetiştiriciliğinde de oldukça önemli bir yer tutar.

Yer fıstığının oldukça önemli bir özelliği daha söz konusudur. Tüm baklagillerde olduğu gibi havanın serbest azotunu toprağa bağlar ve kendisinden sonra dikilecek olan bitkiye azor ve organik madde açısından oldukça zengin bir toprak bırakır. Bir çapa bitkisi olan yer fıstığı, bu özelliği sayesinde kendisinden sonra ekilecek olan bitkiye kabartılmış ve yabancı otlardan temizlenmiş bir toprak bırakacaktır. Hasattan sonra oldukça verimli bir toprak bıraktığından iyi bir ekim nöbeti bitkisi olma özelliğini bünyesinde barındırır. 

 

Yer Fıstığının Faydaları

 

  • Yer fıstığı yüksek oranda kalori içermesine karşın, herhangi bir kilo alımı yapmaz. Zira yer fıstığının kalorisi direkt olarak enerjiye dönüşür. Bu özelliği ile oldukça nadir bir tür olarak öne çıkar
  • Yer fıstığı potasyum, manganez, magnezyum, bakır, demir ve çinko açısından oldukça zengindir. Bu özellikleri sayesinde vücudun direncini de son derece güçlendirir.
  • Bağışıklığı güçlendirdiği için bununla doğru orantılı olarak da kansere karşı savaşta önemli bir rol üstlenir.
  • Düşük oranda kolesterol içerir ve bu sebeple kalp ve damar hastalıklarına neden olmaz.
  • Doymamış yağ asitleri içerir. Bu nedenle damar tıkanıklığı gibi problemlere neden olmaz.
Whatsapp