FRANCHISE BAŞVURU FORMU

Kuru İncir Çeşitleri

 

Kuru incir çeşitleri, ülkemizde çoğunlukla İzmir ve Aydın yöresinde yetişen ve en güzel meyvelerinden biri olarak kabul edilen incirden elde edilir. Bu yörelerin dışında, Karadeniz ve Marmara civarında da incir yetiştirilir. Fakat en çok bilinen ve lezzetine doyum olmayan türler, elbette Ege Bölgesi’nde yetişmektedir. Özellikle Aydın yöresinde en sık yetiştirilen ve kurutularak kuru incir imalatı gerçekleştirilen incir çeşidi dağ inciridir. Bu incir türü fazla sulanmayarak kendi halinde olgunlaşmaya ve kurumaya bırakıldığı için boyut olarak küçük ve tat olarak da fazlasıyla dolgun bir yapıya sahiptir. Bu nedenle, kurutularak da tüketilmeye oldukça müsait bir lezzeti vardır. Dağ incirinin yanında genellikle İzmir’de yetiştirilen bir başka incir çeşidi ise bardacık inciridir. Bu incir de İzmir’in dağlık kesimlerinde yetişen, tadı en güzel ve en nadir bulunan incir çeşitlerindendir. Tatları ve kurutulduktan sonraki görüntüleri birbirinden oldukça farklı olan bu iki incir türü, ülkemizde en çok tercih edilen kuru incir çeşitleri olarak bilinirler.

Bu iki kuru incir türü yanında farklı lezzetlere sahip olan meyveler olsa da kurutulma ve bu aşamadan sonra tazeliğini koruma bakımından en çok tercih edilen çeşit dağ inciridir. Dağ inciri, tarım alanında en çok yetiştirilen meyvelere liderlik eden besinler içindedir. Diğer yandan pratik üretime oldukça müsaittir ve ulaşımı da kolay bir besindir. Dağ incirinin dolgun olması, lezzetinin yerinde ve dengeli olması dışında yoğun biçimde yetiştirilmesi de bu besinin kuru incir üretiminde tercih edilmesinde etkili olmaktadır. Bu meyvenin rengi, kokusu, tadı ve şekli gibi özellikleri kurumuş haliyle oldukça kaliteli ve ilk günkü gibi kalmaya devam etmektedir.

Ünal Kuruyemiş olarak doğal ve besleyici bir meyve olan kuru incir çeşitleri için, tamamen doğal ve sağlık dostu şartlar içinde üretimi gerçekleştirilmiş ürünleri satışa koymaktayız. Ürünlerimizi, dalından paketine kadar her bir aşamasında, hijyenik ve doğal özelliklerini barındırmaya devam edecek şekilde özenle koruyarak kaliteli hizmet anlayışını sürdürmekteyiz. Böylece, bu çok değerli ve lezzetli meyveleri, kendilerine has her bir özelliği tamamen taze kalacak şekilde müşterilerimize sunmaktayız. Yanlış şartlarda üretilmiş, kurutulma aşaması tam gerçekleşmemiş veya kötü koşullarda gerçekleşmiş, paketlemesinin yanlış yapıldığı ve bayatlamaya müsait hiçbir ürünün kuru incir satışımıza girmesine izin verilmemektedir.

 

Kuru İncir Kaç Kalori?

“Kuru incir kaç kalori?” sorusu, müşterilerimizin en çok merak ettikleri soruların başında gelmektedir. Genelde kurutulmuş olarak tercih edilen incir, şeker oranı yüksek bir meyve olduğu için son derece yoğun bir biçimde tüketilir. Lezzetinin yanında, içerdiği vitaminler ve lif sebebiyle de en sağlıklı besinlerin içinde yer alır. Bu nedenle de sağlığına dikkat eden birçok insanın günlük öğün tüketimine dahil edilmeleri ile de bilinir. Bir adet kuru incirde, ortalama olarak 50 kalori civarında bir kalori değeri ortaya çıkmaktadır. İncir meyvesi, kalorisinin çoğunu karbonhidrattan aldığı için, günlük karbonhidrat alımının karşılanması konusunda da sağlıklı bir tercih olarak kabul görür. Karbonhidrat dışında protein, kalsiyum ve vitaminlerin yoğunlukta olduğu bir besin değeri tablosu olduğundan; kilo kontrolünün sağlanmasında, kronik rahatsızlıkların tetiklenmemesi adına oldukça faydalı bir besindir.

Kuru incir, bir ara öğünde az miktarda tüketildiğinde, sahip olduğu yüksek lif ve enerji sayesinde hem kalorisi düşük hem de gayet besleyici bir öğünü karşılamaya yetecek değerlere sahiptir. Doyurucu yönü de bulunduğu için ara öğünlerde tokluk hissini yaşamak adına atıştırmalık olarak tercih edilen kuru meyvelerin başında yer alır. Dolayısıyla, diyetlerde veya sağlıklı yaşamın benimsenmesi gereken durumlarda tüketilmeye en uygun besinlerden biri olarak değerlendirilir.

 

Kuru İncir Faydaları

Kuru meyve kategorisi içindeki en lezzetli besinlerden biri olan kuru incir faydaları ile ön plana çıkar. Kuru incir, oldukça yüksek ve sağlıklı besin değerlerine sahip olarak; doyurucu, faydalı ve düşük kalorili bir besindir. İçerdiği A, B1, B2 ve C vitaminleri ile bağışıklığı güçlendirir ve birçok hastalıktan korur. Yüksek vitamin değerlerinin yanında kalsiyum, magnezyum ve demir yönünden de zengin bir kuru meyvedir. Böylece, kemik sağlığı, kan artırımı ve daha birçok insan sağlığına yararlı temel özellikleri koruması ile ünlüdür. İçeriğindeki yüksek lif oranı ile de doyuruculuk açısından en kuvvetli kuru meyvelerin başında yer alır. Bu lifler sayesinde, bağırsak ve sindirim sisteminde yaşanabilecek kimi rahatsızlıklar ile başa çıkma konusunda en güçlü besinler arasında yer alır.

Kuru incir, sodyum seviyesi de düşük bir meyve çeşidi olduğu için tansiyonu yüksek olan insanların rahatsızlıklarını gidermeye yardımcı bir olur. Bu vesileyle kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde veya yatıştırılmasında önemli bir role sahiptir. Aynı zamanda verdiği enerji ile uzun süre boyunca keyifli, dinç ve iyi hissetmenizi sağlar. Tadı sayesinde ise şekerli ve zararlı yiyeceklerin tüketiminin önüne geçmekte ve tatlı ihtiyacını karşılamada yardımcı olmaktadır. Kuru incir, dilerseniz tek başına, dilerseniz de yoğurt ve yulaf gibi besinlerle birlikte tüketilebilir. Bu şekilde doyuruculuğunu, lezzetini ve de faydalarını katlayarak artırabileceğiniz bir besindir.

Bütün bu faydalar, büyük ölçüde ürünün kurutulmuş olması özelliğiyle beraber daha da pekişir. Bu durum, besin değerlerinin çok daha yoğun olmasını destekler. Doğru ve doğal şartlarda üretimi yapıldığı için, taze meyvelerin sahip olduğu her bir fayda, kuru meyve halinde de kalmaya devam eder. Vitaminlerinden lifli yapısına kadar olan tüm faydalı özellikler haricinde besin değerlerini de aynı biçimde bünyesinde barındıran bu özel kuru meyve, doyuruculuğunu da bu özelliklerine borçludur.

Ünal Kuruyemiş’teki kuru incir çeşitleri, uzun ömürlü kalacak şekilde ve en doğal halleriyle paketlenmiş oldukları için, meyvelerin daldaki hallerinde sahip oldukları faydalar, kuru halleri ile çok daha yoğun bir biçimde müşterilere sunulmaktadır. Böylece tam bir sağlık bombası haline gelen kuru incir, fayda ve lezzet açısından beklentileri fazlasıyla karşılayacak bir kuru meyve çeşidi olarak sizlerle buluşturulur. Ünal Kuruyemiş farkıyla bu ayrıcalığa sahip olmak için, hemen online siparişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Kuru İncir Fiyatları

Kuru incir fiyatları, incirin dalından ayrılışından kurutma aşamasına ve oradan da siz müşterilerimize ulaştırılana kadar geçen süreci kapsayan bir fiyatlandırma politikası ile belirlenir. Her yıl dikkatle ve büyük bir özenle belirlenen fiyatlar, bütçe dostu olacak şekilde ve kaliteli ürün anlayışının bir yansıması olarak müşteriye sunulur. Ünal Kuruyemiş çatısı altında, en taze meyvelerden en lezzetli ve en sağlıklı kuru meyve satışının elde edildiği bu süreçte, kuru incir fiyatı olarak belirlenen rakamlar şeffaf bir şekilde müşterilerimize sunulur. Genellikle 250 gr olarak satışa koyduğumuz kuru incir paketlerimiz, zaman zaman indirimli fiyatları ile alıcıya sunularak her bir müşterimizin bu güzel meyveden faydalanabilmeleri amaçlanmaktadır. Bizim de en sık tercih ettiğimiz dağ incirinin kurutulmuş hali; uzun ömürlü, taze ve tam bir lezzet bombası haline getirildikten sonra yüksek hijyen koşullarında ve bayatlaması engellenecek vakumlu paketlerde satışa çıkartılır. Böylece Ünal Kuruyemiş ürünleri ile gerçek kuru meyve lezzetini yaşamamak da deyim yerindeyse imkansız bir hale gelir.

Whatsapp