FRANCHISE BAŞVURU FORMU

Dut Kurusu Çeşitleri

 

Yaş olarak tüketilen dut meyvesi, özellikle yaz aylarının sonuna doğru çıkar ve sağlık açısından çok önemli faydaları olduğu bilinir. Zaten normal koşullarda oldukça yararlı olan dut meyvesi, kurutulduğu zaman daha da fayda sağlar. Birbirinden lezzetli ve sağlıklı dut kurusu çeşitleri için 24 saat boyunca Ünal Kuruyemiş'e online sipariş verebilirsiniz.

 

Dut Kurusu Faydaları

Öncelikle kuru dut, tam anlamıyla doğal bir antibiyotik etkisi yaratmaktadır. İçinde bulunan B1, B2 ve C vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum ve demir açısından da oldukça zengin olan kuru dut, hem vücudun gerekli olan besin ve mineralleri almasına yardımcı olur hem de bu sayede bağışıklığınızın güçlenmesini sağlar. Doğal antibiyotik etkisinin yanı sıra ateş düşürmeye de yardımcı olur. Beyaz dut kurusunun bir diğer faydası ise idrar söktürücü özelliğe sahip olmasıdır. Özellikle mide ve bağırsak üzerinde önemli etkilere sahip olan dut kurusu, aç karnına bir avuç tüketildiği takdirde sindirim sisteminizin çalışmasına yardımcı olacaktır. Kurutulmuş haliyle antioksidan etkisi sağlayan kutu dut, sancı, şişkinlik gibi durumlarda doğal ilaç etkisi yaratır. Öte yandan, kramp durumlarında veya midenizde yanma hissettiğiniz anlarda birkaç adet kuru dut tüketmek, son derece olumlu bir etki sağlayacaktır.

Mide ve bağırsaklar üzerindeki etkilerine değindiğimiz beyaz dut kurusunun bir diğer faydası ise hazımsızlığa iyi gelmesidir. Bağırsak kurtları birçok kişinin yakındığı sıkıntılardan biridir. Her gün düzenli olarak tüketilen kuru dut, bağırsak kurtlarının düşmesinde önemli bir etki sağlar. Bağırsakların yanı sıra, beyaz dut kurusu karaciğer üzerinde de oldukça etkilidir. Karaciğer kaynaklı hastalıkların engellenmesinde ve tedavisinde kullanılan kuru meyve çeşitlerinin başında gelmektedir. Faydaları saymakla bitmeyen dut kurusunun bir diğer etkisi ise damar açmaya ve temizlemeye yardımcı olmasıdır. Böylece dut kurusu, kalp hastalıklarına karşı da önemli bir koruma sağlamış olur. Diğer yandan, kansızlık sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler için de kuru dut oldukça etkili bir yemiştir. İçerdiği demir ve fosfor kansızlık karşısında etkili olmaktadır.

İç hastalıklarının tedavisinde ve engellenmesinde başlıca rol oynayan dut kurusu, saç ve cilt üzerinde de oldukça olumlu etkilere sahiptir. Kuru dutu kaynatıp suyu ile saçınızı yıkadığınızda veya cildinize sürdüğünüzde saçlarınızın ve cildinizin canlanıp beslendiğini, temizlendiğini görebilirsiniz. Özellikle kış aylarının da yaklaşması ile artan öksürükler ve solunum yolları hastalıklarının tedavisinde de kullanılan dut kurusu, öksürüğü gideren doğal bir pastil etkisi sağlar. Solunum yolunun temizlenmesinde önemli bir role sahip olan kuru dut, boğazınızın yumuşamasını ve rahatlamasını sağlayacaktır.

Kuru dutun saymakla bitmeyen faydalarından bir diğer ise ağız bakımında sağladığı çözümlerdir. Dur kurusu diş eti iltihaplarını temizleme özelliğine sahip bir besindir. Dişlerdeki çürüklerin neden olduğu istenmeyen kokuların temizlenmesinde de yardımcı olan bu özel besin, hem iltihapların giderilmesini sağlar hem de ağız bakımınızda etkili çözümler sunar.

 

Dut Kurusu Kaç Kalori?

Dut kurusunun 100 gramında 336 kalori bulunur. Yaklaşık olarak bir çorba kaşığı, yani 15 gramlık bir dut kurusunda ise 51 kalori bulunmaktadır. Karbonhidrat açısından da zengin olan dut kurusunun 100 gramında 75 gram karbonhidrat bulunmaktadır. Dut kurusu önemli miktarda lif içerir. Protein miktarı ise diğer kuru meyve çeşitlerine nazaran daha yüksektir. Diyetisyenler diyetlerde ara öğünlerde aşırıya kaçmamak şartıyla dut kurusu tüketilmesini desteklemektedirler. Diyet boyunca tüketilen dut kurusu, hem tatlı isteğinizi bastıracak hem de içerisindeki demir, potasyum ve fosfor ile bağışıklığınızın güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Tüketilecek olan diğer besinlerle kıyasladığımızda sıfır yağ içeriği sayesinde dut kurusu %100 daha az yağ tüketimi ve böylece %8 daha az kalori sağlayacaktır. Kuru dut ile yapılan diğer besinlerin kalori miktarları incelendiğinde şu sonuçlarla karşılaşmak mümkündür: 1 porsiyon dut konservesi 100 kalori, 1 tatlı kaşığı dut reçeli 14 kalori, 1 su bardağı dut suyu 94 kalori, 1 su bardağı dut nektarı ise 104 kalori. Çok fazla tüketilmemesi şartıyla kuru dut, diyette oldukça iyi bir ara öğün olabilir. Uzun bir süre tokluk hissi sağlayan kuru dut, bu özelliği sayesinde daha az yemek yemenizi de sağlayacaktır.

 

Kuru Dut Kilo Yapar mı?

Ara öğünlerde; hem faydalı olması açısından hem de tatlı krizlerine bastırması bakımından dut kurusu diyetisyenler tarafından sıkça önerilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, tüketilen miktardır. Aşırı tüketim halinde kan şekeri dengesini bozma ihtimali ne yazık ki mevcuttur. Bu durum da doğal olarak kalori oluşumuna yol açabilir. Bu nedenle kararında tüketilmesi hem kilo vermenizde size yardımcı olacaktır hem de sağlık açısından birçok fayda sağlayacaktır. Peki kuru dut ile nasıl zayıflanabilir? Kuru dut tüketerek zayıflayabilmeniz için öncelikle ara öğünleri bir çorba kaşığı ile sınırlandırmanız gerekir. Diğer yandan süt veya yoğurt gibi probiyotik besinlerle tüketmek de dutun sağlayacağı faydaları arttıracaktır. Dutun bir diğer faydası ise mide problemlerinde etkili oluşudur. Eğer mide sorunlarınız nedeniyle kilo vermekte zorlanıyorsanız ve kilo vermeniz oldukça yavaş bir şekilde ilerliyorsa, ara öğünlerinize kuru dut eklemek bu problemlerinizi belli ölçüde çözecektir. Süt veya yoğurt gibi probiyotik besinlerle tüketilmesi önerilen beyaz dut kurusu hem mide sorunlarınıza kısa sürede çözüm sağlayacak hem de kilo vermenizin önündeki engelleri kaldıracaktır.

 

Dut Kurusu Fiyatları

Kalsiyum ve demir açısından oldukça zengin olan ve içerisinde bol miktarda B1, B2 ve C vitamini bulunduran beyaz dut kurusunun fiyatları temmuz ve ağustos aylarında ufak bir artış gösterse de genelde belli bir seyirde ilerlemektedir. 1956 yılından gelen tecrübe ve birikimiyle başkent Ankara'da 60'a yakın şubesi ile hizmet veren ve sektörün liderlerinden olan Ünal Kuruyemiş ise güncel kampanyaları sayesinde müşterilerine her daim en uygun fiyatları sunmaktadır.

Mevsiminde toplanan en taze dutları kurutup paketleyerek satışa sunan Ünal Kuruyemiş, taşıması oldukça kolay ve tazeliğini her zaman koruyacak şekilde paketlenen beyaz dut kurusunu müşterilerine sunmaktadır. Kalite ve fiyat açısından diğer markalar arasında öne çıkmayı başaran, müşteri memnuniyetini her zaman önceliği olarak belirleyen Ünal Kuruyemiş, en uygun fiyatları sunarken kaliteden de ödün vermemektedir. Şeffaf fiyat politikası ve müşteri memnuniyeti öncelikli hizmet anlayışıyla Ünal Kuruyemiş, ürünlerin tazeliğini koruması ve her an çantanızda bulundurabilme imkanına sahip olmanız amacıyla kiloluk paketlerden ziyade daha küçük paketlerle birçok kuru meyve çeşidini sizlere temin etmektedir. Uygun fiyatlarının yanı sıra, Türkiye’nin her yerine kargo hizmeti de bulunduran Ünal Kuruyemiş, böylece hızlı kargo ve güvenli alışveriş imkânı da sağlamaktadır. Ayrıca Ünal Kuruyemiş’ten yapacağınız 49 TL ve üzeri alışverişlerinizde ise kargonuz bedavaya gelmektedir.

Dut kurusunun yanında; kuru kayısı, kuru inciraltın çilekhünnapiğde gibi birçok kuru meyve çeşitlerine site aracılığı ile tek tıkla erişim imkânı sağlanmaktadır. Ayrıca tüm ürünlerde %10 indirim kampanyası sayesinde kuru meyve çeşitlerinden kuru yemişe, şekerlemelerden pastacılık ürünlerine kadar pek çok ürünü indirimli fiyatlar ve ücretsiz kargo ayrıcalıkları ile satın alabilirsiniz. Ünal Kuruyemiş, uygun fiyatları ve hızlı kargo olanakları sayesinde özenle paketlenen en iyi kuruyemişlere kolayca ulaşmanızı sağlamaktadır.

Whatsapp