FRANCHISE BAŞVURU FORMU

Çekirdek Çeşitleri

 

Kuruyemiş çeşitleri arasında çekirdek, eş dost bir araya geldiğinde severek tüketilen ürünlerin başında gelir. Evde, bahçede, sokakta, parkta canınızın istediği her anda çekirdek çeşitleri size eşlik eder.

 

Geçmişi Kuzey Afrika’ya dayanan çekirdeğin tuzlu ve tuzsuz seçeneklerinin yanı sıra siyah ya da beyaz renkteki türleri de bulunur. Bol miktarda yağ içeren çekirdek çeşitleri ülkemizde sofralık yağ üretiminde de yaygın olarak tercih edilir. Tüm dünyada yöresel farklılıklar mevcut olsa da 40’ın üzerinde yetiştirilen çekirdek türü vardır. Ülkemizde yöreden yöreye farklı adlarla anılan çekirdek, günebakan ya da çiğdem olarak da isimlendirilir. Çekirdek yoğun bir protein deposudur. Ayrıca B ve E vitaminlerini de bünyesinde barındırır. Bunun yanında bakır, mangan, selenyum, çinko ve magnezyum gibi elementler de içerir.

 

Çekirdek, sohbetin olduğu her yerde akla gelen ve kültürümüzde mazisi olan bir gelenektir. Çekirdek çitleyenlerin ortak görüşü bu kuruyemişi yemeye başladıklarında bir daha bırakamamasıdır. Kişilerin zevkine göre tuzlu ya da tuzsuz olarak sınıflandırılan çekirdek her yaş grubu tarafından yaygın şekilde tüketilir.

 

Çekirdeğin Faydaları

 

Yukarıda da açıklandığı gibi çekirdek içerisinde barındırdığı protein, vitamin ve elementlerden kaynaklı son derece faydalı bir kuruyemiştir. Çekirdeğin bilimsel olarak ispatlanmış faydalarını aşağıda görebilirsiniz.

 

  • Bir avuç çekirdek sağlıklı bir insanın ihtiyaç duyduğu selenyum ve E vitamininin büyük bir bölümünü karşılar. Ayrıca yüksek orandaki antioksidan etkisi çok faydalıdır.
  • Uzmanlar, içerisinde barındırdığı yoğun yağ nedeniyle özellikle kış aylarında çekirdek tüketimini tavsiye ederler.
  • Ölçülü kullanıldığı zaman bir avuç çekirdek kalp ve damar rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Romatizma rahatsızlıklarının önüne geçilmesinde etkili bir besindir.
  • Barındırdığı selenyum elementi nedeniyle kansere karşı etkilidir.
  • Magnezyum zenginliği sebebiyle kemik gelişimine katkı sağlar.

 

Beslenme uzmanları çekirdek tutkunları için günlük bir avuç çekirdek tüketiminin son derece sağlıklı olduğunu, bundan fazlasının kilo problemi yaratacağını öne sürerler. Her gün tüketilen bir avuç çekirdek günlük selenyum ihtiyacının % 35’ini, E vitamini ihtiyacının ise % 82’sini karşılar. Çekirdek tüketeceğiniz günlerde yemeklerde ya da salatada kullandığınız yağ oranını düşük tutmanız yağ dengelemesi açısından yardımcı olur.

 

Çekirdeğin Besinlerde Kullanılması

 

Oldukça besleyici bir kuruyemiş türü olan çekirdek tok tutmaya da yardımcı olur. Bu sebeple ölçülü tüketildiği sürece kilo vermeye yardımcı bir besin olarak da bilinir. Bir avuç çekirdeğin içerisinde 75 kalori bulunur. Bir avuç çekirdek yaklaşık 75 grama tekabül eder.

 

Ay çekirdeği ve kabak çekirdeği sadece kuruyemiş olarak tüketilmez. Söz konusu ürünler aynı zamanda salata ve hamur işlerinde de yaygın olarak kullanılır. Çekirdekli ekmek ve kekler son derece lezzetli olmasının yanında çok da besleyicidir. Çekirdek hem tuzlu hem de tatlı pasta ürünlerinde kullanılır. İçine katıldığı ürüne eşsiz bir lezzet katar. Ayrıca çekirdekli simit, kurabiye, salata, ezme ve çeşitlerini arttırabileceğiniz yemek ve hamur işleriyle sofranıza lezzet katan tatlardır. Siz de sevdiklerinizle bir araya geldiğinizde çekirdekli ikram malzemeleri hazırlayarak misafirlerinize muhteşem lezzetler sunabilirsiniz.

 

Çekirdek katarak hazırladığınız ikramlık malzemeler misafirlerinizle sohbetlerinize ayrı bir lezzet katar. Klasik bir kurabiye yerine içerisinde ay çekirdeği ya da kabak çekirdeği bulunan ürünlerle misafirlerinizin memnuniyetini artırabilir, çocuklarınız için besleyici alternatifler ortaya koyabilirsiniz.

Klasik ekmek çeşitlerinden sıkıldıysanız mutlaka denemeniz gereken ekmek türleri arasında kuşkusuz ay çekirdekli ya da kabak çekirdekli ekmekler gelir. Hem tatlı hem de tuzlu kek çeşitleri ile lezzetlendireceğiniz ürünleri siz ve çevrenizdekiler severek tüketebilir. Akşam yemeklerinizde salata ya da soğuk mezelerinizin içerisine çekirdek katmayı mutlaka denemelisiniz. Ortaya çıkan muhteşem lezzet sizi ve sofradakileri mest eder. Bu eşsiz tariflerle hem besleyici hem de leziz ürünler ortaya çıkarabilirsiniz.

 

Kabak Çekirdeği

 

Ay çekirdeği kadar lezzetli ve bir o kadar da besleyici bir kuruyemiş türü olan kabak çekirdeği, kabak meyvesinin içerisinde bulunan tohumlardan üretilir. Tuzlu ve tuzsuz olarak sınıflandırılan kabak çekirdeği de ay çekirdeği gibi sohbet ortamlarının vazgeçilmez yemişleri arasındadır. İlaç ve boya sanayiinde de yaygın olarak yer alan kabak çekirdeği bazı hastalıkların tedavisinde de kullanılır. Kabak çekirdeği tutkunları bu ürünü genellikle kavrulmuş şekilde satın alırlar. Fakat kavrulmamış şekilde satılan kabak çekirdeğini alıp evinde kavuran kişiler de vardır. Kavurma esnasında kişisel zevkinize göre içerisine tuz, biber ya da sevdiğiniz baharat türlerinden hazırladığınız çeşnileri de katabilirsiniz. 

 

Ay çekirdeği ile olduğu gibi kabak çekirdeği ile de siz ve çocuklarınızın severek tüketecekleri kek ve kurabiye ürünleri hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız kabak çekirdekli kurabiyeleri çocuklarınıza ya da misafirlerinize ikram edebileceğiniz gibi çocuğunuzun beslenme çantasına da koyabilirsiniz. Bir avuç kavrulmuş kabak çekirdeğinde yaklaşık 112 kalori bulunur. Bir avuç kabak çekirdeği 20 gr ürüne karşılık gelir. Tok tutma özelliği sayesinde diyet programlarında yaygın olarak tercih edilen besinler arasında yer alan kabak çekirdeği, zayıflamaya da yardımcı olur.

 

Çekirdek Fiyatları

 

Çekirdek fiyatları, ürünlerin gramajına ve türlerine göre farklılıklar gösterir. Ünal Kuruyemiş’in internet sitesinden alacağınız özenle paketlenmiş çekirdek çeşitlerinde aradığınız lezzeti mutlaka bulabilirsiniz. Ürün sayfamızda bulacağınız tuzlu ya da tuzsuz ay çekirdeğini beyaz ya da siyah seçenekleri ile çekirdek satın al butonundan kolayca alabilirsiniz.

 

Sitemizde satılan ürünler hava almayacak ve nem tutmayacak şekilde paketlenir. Bu sayede ürünler elinize ulaştığında tazeliğinden en ufak bir eksilme göremezsiniz. Satılan ürünlerin tamamı taze yemişler kullanılarak paketlenir. Sitemizden incelediğiniz ürünlerin cazip fiyat avantajlarından yararlanabilirsiniz. Satın alacağınız kaliteli çekirdek çeşitleri ile sevdiklerinizle hoşça vakit geçirebilirsiniz. 1956’dan günümüze kuruyemiş sektörünün saygın firmalarından olan Ünal Kuruyemiş farkı ile samimi sohbet ortamlarına muhteşem lezzetler katabilirsiniz. 

Whatsapp