Kuru Meyve Çeşitleri

 

Kuru meyve, gün içinde en sağlıklı atıştırmalık ürünler arasında yer alır. Zaman zaman mevsimi olmayan meyvelere özlem duyulabilir. Söz konusu meyvelere duyulan özlemi gidermenin en kestirme yolu, kuru meyve tüketmektir. Kuru meyve çeşitleri günlük atıştırmalık olarak tüketilmesinin yanında pasta, kek gibi yiyeceklerin yapımında da tercih edilir. Hazır paketlerin içinde satışa sunulan kuru meyveler, pratik tüketimi ve lezzetleri ile insanların beğenisini kazanır. Tatlı krizlerini bastırmak ya da gün içerisindeki yoğunluğu atmak adına enerji ihtiyacı duyulabilir. Bu ihtiyacınızı kuru meyveler ile giderebilirsiniz.

Kuru meyve çeşitleri ile her mevsim mükemmel tatlara ulaşabilirsiniz. Kuru kayısıkuru incirdut kurusuyaban mersinikuru üzüm gibi çeşitleri olan kuru meyve türlerini hayal gücünüz ölçüsünde artırabilirsiniz. Ayrıca meyve cipsi olarak da ürünleri tüketebilirsiniz. Ünal Kuruyemiş, kaliteli hizmet anlayışı ile sağlıklı ürünlere ulaşmanızı sağlar. Muhteşem bir şifa kayağı ve oldukça yüksek enerji seviyesine sahip olan kuru meyveleri, canınız her istediğinde tüketebilirsiniz. Zevkinize göre kuru meyve çeşitlerini aklınıza gelen her türlü pasta ve tatlı çeşitlerine ekleyebilirsiniz. Öte yandan gün içerisindeki ara öğünlerde yoğurdun içinde tüketeceğiniz erik kurusucennet hurması ile açlığınızı bastırabilir ve kendinizi dinç hissedebilirsiniz. İsterseniz söz konusu meyve kurularını sabah kahvaltısında da zevkle tüketebilirsiniz.

Arzu etmeniz halinde kuru meyvelerden yararlanarak çeşitli komposto ya da reçeller de yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra ara gün içerisindeki çay sohbetlerinde kuru yemişlerle birlikte meyve kurularını tüketebilirsiniz. Bu sayede gün içindeki yorgunluğunuzu atmış olarak kendinizi zinde hissedebilirsiniz. Söz konusu yiyecekler tatlı ihtiyacını karşıladığı için, doğal olarak şeker ihtiyacınızı da önemli ölçüde azaltacaktır.

 

Kuru Meyvelerin Faydaları

Taze meyveler nasıl ki vücudumuz için son derece faydalı ise kuru meyvelerin de büyük yararları vardır. Her bir kuru meyve çeşidinin farklı besin değeri olsa da vücudun ihtiyacı olan mineral ve vitaminlerin önemli bir bölümü bu besinlerden karşılanabilir. Demir elementi açısından çok zengin olan hurma, aynı zamanda yoğun lif içermesinden dolayı sindirim sistemi için çok faydalıdır. Güçlü bir potasyum deposu olan hünnap, tansiyonu dengeleme özelliğinin yanında kan şekerinin optimum seviyeye ulaşmasına destek olur. Sık sık tüketilmesi uzmanlarca tavsiye edilen iğde, B12 ve kalsiyum açısından oldukça zengindir. Söz konusu kuru meyvenin özellikle kış aylarında tüketilmesi, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalığa yakalanma riskini düşürür. Bedensel yorgunluğu azaltarak dinç kalmaya yardımcı olan altın çilek, tok tutucu özelliği ile sıklıkla tercih edilir. Kuru meyve faydaları bilimsel çalışmalarla da ispatlanmıştır. Fırsat bulunan her zamanda kuru meyve tüketilmesi vücut için son derece faydalıdır. 

 

Kuru Meyve Çeşitleri

Kuru meyve çeşitleri, sağlıklı beslenme konusunda yeterli hassasiyete sahip olan bireylerin yaygın olarak tükettiği besinler arasındadır. Hemen hemen tüm meyveler kurutulabildiği için kuru meyve olarak tüketilebilir. Kuru meyve çeşitleri arasında en çok tercih edilen ürün, kuru kayısıdır. Gün kurusu, güneşin yakıcı sıcağında kurutulduğu için kahverengi tonlarında bir renge sahiptir. Fabrika ortamında üretilmiş olan kuru kayısı ise turuncu renkte olur. Sindirim sistemi için çok faydalı olan kuru kayısı gün içindeki tatlı ihtiyacını da karşılar. Yüksek protein takviyesi özelliği ile dikkat çeken kuru incir, aynı zamanda tam bir demir, fosfor, magnezyum ve B vitamini deposudur. Sadece kuru incir tüketerek gün içerisinde alınması gereken vitamin ve mineral ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayabilirsiniz.

 

Diyet yapma niyetinde olanlar için diyetisyenler özellikle kuru meyve tüketilmesini tavsiye ederler. Sağlıklı beslenme temelinde yapılan diyetlerin vazgeçilmez besinleri arasında olan cenent hurması, çok besleyici bir gıdadır. Lif, protein ve yağ zenginliği ile ön planda olan kuru meyve çeşitlerini tüketerek enerjinizi yüksek tutabilirsiniz. Son yıllarda tüketimi önemli oranda artan dut kurusu ise vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur. Bağışıklık sistemine de destek olan kuru dut, kozmetik sektöründe de kullanılan, cildin güzel görünmesine etkisi olan bir besindir. Kuru meyve çeşitleri arasında muz, erik, üzüm, çilek, vişne, portakal, frambuaz ve altın çilek, direkt tüketilmekten ziyade daha çok pastacılık ürünleri olarak kullanılır.

 

Kuru Meyve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Kuru meyveler özellikle kış aylarında yaygın olarak tüketilen atıştırmalıklar arasındadır. Öncelikle satın almak istediğiniz kuru meyvenin ambalajını incelemelisiniz. Kuru meyvenin içerisinde yer alan ürünler, size meyvenin üretim şekli ve lezzeti hakkında genel bir fikir verir. Güneş ışığının doğal ışınları altında kurutulan meyveler, hem son derece lezzetli olur hem de vitamin açısından zengindir. Ayrıca kurutma aşamasında yağ ya da şeker kullanılmamış ürünleri tercih etmelisiniz. Ayrıca almak istediğiniz kuru yemiş çeşitleri içerisindeki nem oranını kontrol edebilirsiniz. Ambalaj üzerinde belirtilen nem oranı esasında ürünün ne kadar kurutulduğunu gösterir. Kuru meyve alırken nem oranı en düşük ürünleri tercih etmeniz daha uygundur. Nem oranı düşük olan kuru meyvelerin fiyatlarının cazip olmasının yanında uzun süre saklanabilme avantajı da vardır.

Kuru meyve alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de ürünün ne şekilde kurutulmuş olduğudur. Bilinen birçok kurutma tekniği vardır; fakat en yaygın ve sağlıklı kurutma şekli güneş altında ve vakumlu kurutma yöntemidir. Güneş altında kurutma yöntemi doğal bir kurutma yöntemi olduğu için tercih edilir. Vakumla yapılan kurutma yönteminde ise ürünlerin kurtlanma ve bozulma riski en aza indirilir.

 

Kuru Meyvelerin Saklama Koşulları

Kuru meyveler özelliğini kaybetmeden uzun süre saklanabilir. Fakat ürünlerin bu özelliğini muhafaza etmesi için belli konulara dikkat edilmesi gerekir. Kuru meyveleri saklamak için dikkat edilmesi gereken en önemli konu, ürünlerin saklandığı ortamdaki nem miktarıdır. Nem oranı yüksek ortamlarda kuru meyvelerin bozulma ve kurtlanma ihtimali artar. Elinizde bulunan kuru meyveleri mümkün olduğu kadar kuru ortamlarda saklamanız gerekir. Yaşadığınız yer nem oranı yüksek bir bölge ise hava geçirmeyen kap ya da vakumlu poşetlerden istifade edebilirsiniz. Ayrıca streç film ya da kavanoz gibi malzemelerden yardım alarak da muhafaza koşullarını ideal seviyeye getirebilirsiniz. Kuru meyvelerin saklama ortamlarında zaman zaman kontrol edilmesinde fayda vardır. Paketin içerisinde bozulmuş bir meyve diğer ürünlerin de bozulmasına sebep olur. Havası kuru bir şehirde yaşıyorsanız meyveleri bez bir torbada da muhafaza edebilirsiniz. Zaman zaman torbayı havalandırmanız ürünlerin lezzetini kaybetmesine engel olur.

 

Kuru Meyve Fiyatları

Kuru meyve fiyatları satılan ürünlerin türüne, gramajına ve içeriğine göre farklılıklar gösterir. Sitemiz üzerinden cazip fiyat avantajları ile kuru meyve çeşitlerini satın alabilirsiniz. Web sitemizde online olarak satışa sunulan kuru meyve çeşitleri arasında mutlaka damak tadınıza uygun türleri bulabilirsiniz. Genel olarak kuru meyvelerin ortalama bir fiyatta satışa sunulduğu gözlemlenir. Fiyatlardaki farklılıklar ürünlerin içeriğine ve cinsine göre değişebilir. Siz de hangi meyveyi seviyorsanız, o meyvenin kurutulmuş biçimlerini tercih edebilirsiniz.

Kuru meyve çeşitleri, içeriğinde yüksek enerji barındırdığı için yoğun olarak tercih edilir. Çocukların sağlıklı şekilde yetişmesinde sağlıklı ve enerjisi yüksek besinlerin önemi herkesin malumudur. Bu nedenle çocuklarda kuru meyve tüketimi bir alışkanlık haline getirilmelidir. Çok özenli şekilde, hava almayacak şekilde paketlenen Ünal Kuruyemiş kuru meyve çeşitlerini severek tüketebilirsiniz. Ünal kuruyemişin eşsiz kuru meyve çeşitlerini tek tek alabileceğiniz gibi toplu şekilde de satın alabilirsiniz.

Devamını Göster
Ürün Başarıyla Sepetinize Eklenmiştir
Whatsapp