( 7 Ürün ) Kahve Çekirdeği ( 7 Ürün )
Markalar
Fiyat
19₺ - 85₺

Kahve Çekirdeği Çeşitleri

 

Kahve, kültürümüzde sıklıkla tercih edilen içeceklerden biridir. Günün her anında, zinde kalmak ve kendinizi dinlenmiş hissetmek adına, kahve tüketimini sürekli hale getirebilirsiniz. Gerek kokusu ile gerekse de lezzeti ile insanların beğenisini kazanan kahve, daha çok Orta ve Güney Amerika topraklarında yetiştirilen kahve çekirdeklerinden elde edilir. Dünyada en iyi çekirdek kahve üretimi de yine bu topraklarda gerçekleşir. Kahve çekirdeğinin öğütülmesi sonucunda herkes tarafından bilinen kuru kahve çeşitleri ortaya çıkar.

 

Kahve Çekirdeği Çeşitleri Nelerdir?

 

Kahve çekirdeği çeşitleri, dünyada 80 ülkede yetişerek farklı türlere ayrılmıştır. Dünyada birçok farklı kahve çekirdeği çeşidi olsa da diğer kahve çekirdeği çeşitleri esasen 4 ana çekirdekten oluşur.

 

Arabica

Dünyadaki kahve çeşitlerinin % 75’ini Arabica sınıfı kahveler oluşturur. Deniz seviyesinden yaklaşık 600 metre yükseklikte yetiştirilen kahve çekirdeği, daha çok Latin Amerika, Hindistan ve Endonezya’da yetiştirilir. Kültürümüzde yaygın olarak tüketilen Türk kahvesi ve filtre kahve çekirdeği Güney Amerika’dan gelen Arabica kahve çekirdeğinden elde edilir.

 

Robusta

Robusta türündeki kahveler daha çok Brezilya, Orta ve Batı Afrika’da yetiştirilir. Söz konusu kahve çekirdeği, toplam kahve çekirdeği tüketiminde % 25’lik bir tüketim oranına sahiptir. Robusta kahve çekirdeğinin en belirgin özelliği, son derece dayanıklı olmasıdır. Daha çok espresso ve hazır kahve türleri için Robusta kahve çekirdekleri tercih edilir.

 

Liberica

Daha çok Filipinler’de üretilen Liberica kahve çekirdeği, en az bilinen kahve çekirdekleri arasındadır. Diğer kahve çekirdeklerine nazaran iri tanelidir. Aynı zamanda isli bir tada sahiptir. Dünyada üretimi de kısıtlı olduğundan yaygın olarak tercih edilen bir kahve çekirdeği türü değildir.

 

Excelsa

Liberica kahve çekirdeğine çok benzer özelliklere sahip olan Excelsa kahve çekirdeğinin üretimi çok kısıtlıdır. Çoğunlukla Güneydoğu Asya’da yetiştirilen çekirdekler çok yoğun bir tada sahiptir. Bu nedenle daha çok kahvelere aroma vermek için kullanılır.

 

Kahve Çekirdeği Nerede Yetişir?

 

Dünyada çekirdek kahve üretiminde öne çıkan ülkeler genellikle Amerika kıtasında yer alan ülkelerdir. Bu kapsamda dünyada kahve üretiminde en çok adından söz ettiren ilk 5 ülkeyi aşağıda bulabilirsiniz:

 

Guatemala

Bir Güney Amerika ülkesi olan Guatemala, kahve üretiminde dünyada 5. sırada yer alır. Oldukça küçük bir ülke ola Guatemala’da 204 bin metrik ton kahve çekirdeği üretimi yapılır. Tropikal bir iklime sahip olan söz konusu ülke, kahve çekirdeği üretimine oldukça elverişli koşullara sahiptir. Tarım alanlarının neredeyse tamamı kahve çekirdeği yetiştiriciliği için kullanılır.

 

Meksika

Kahve çekirdeği üretiminde 4. sırada sayabileceğimiz ülke Meksika’dır. Acı biberleri ile dünyada tanınmış olan Meksika, kahve çekirdeği üretiminde de adından söz ettirir. Ülkede üretilen kahvenin neredeyse tamamı Amerika Birleşik Devletleri’ne ihraç edilir. 

 

Etiyopya

Kahve çekirdeklerinin en fazla üretildiği 3. ülke Etiyopya’dır. Kahve’nin ana vatanı sayılan ülke, aynı zamanda kahvenin de keşfedildiği yerdir. Ülkenin ihraç ettiği ürünlerin % 30’luk kısmını kahve çekirdekleri oluşturur. Söz konusu oran, ülke ekonomisi için oldukça yüksek bir değerdir.

 

Kolombiya

Bir Güney Amerika ülkesi olan ve tropikal iklimin hakim olduğu Kolombiya, dünya kahve üretiminde 2. sırada yer alır. Hükumetin kahve çekirdeği yetiştiriciliğine önemli teşviki söz konusudur. Bu kapsamda her geçen yıl ülke halkı, dünyadaki en fazla kahve çekirdeği üreten ülke olma gayretini biraz daha artırmaktadır.   

 

Brezilya

Brezilya, yıllardır dünyanın en fazla kahve çekirdeği üreten ülkesi olarak birinciliği diğer ülkelere kaptırmaz. Söz konusu ülke, dünyanın her bir noktasına kahve çekirdeği ihraç eder. Ülke topraklarının tamamı, kahve üretimine elverişlidir. Brezilya, bu üretim hacmini korursa uzun yıllar en çok kahve üreten ülke konumunu korur.

 

Kahve Çekirdeği Faydaları

 

Kahve çekirdeğinin insan sağlığına birçok faydası vardır. Aşağıda söz konusu faydaların neler olduğunu görebilirsiniz:

 

  • Kahve çekirdeğinin düzenli tüketilmesi, "Tip 2" adı verilen diyabet riskini ortadan kaldırır.
  • Kalp ve damar hastalığı riskini azaltır.
  • Cilde çok faydalı olan kahve çekirdeği, cilt kanseri olma riskini büyük oranda düşürür.
  • Karaciğer ve prostat kanseri riskini % 40 oranında azaltır.
  • Parkinson hastalığının önüne geçilmesinde ve tedavisinde son derece etkilidir.
  • Kahve çekirdeğinin uzun ve sağlıklı yaşama olumlu etkisinin olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

 

 

Kahve Çekirdeği Fiyatları

 

Kahve çekirdeği fiyatları, ürünlerin türüne, içeriğine ve gramajına göre farklı aralıklarda satışa sunulur. Ünal Kuruyemiş’in kahve çekirdeği kategorisini inceleyerek mutlaka bütçenize uygun kahve çekirdeğini bulabilirsiniz. Ürünlerin seçimi yaptıktan sonra alışveriş sepetine ekleyerek kolayca satın alabilirsiniz. Ürünler kısa sürede titiz bir şekilde adresinize kargolanır.

 

Ünal Kuruyemiş'in cazip fiyat avantajlarından bireysel müşterilerimizin yanında işletmeler de yararlanabilir. Bu kapsamda toptan satın alma işlemleriniz için de bizi tercih edebilirsiniz. Bireysel müşterilerimizin olduğu gibi her daim işletmelerin de yanındayız.

Devamını Göster
Ürün Başarıyla Sepetinize Eklenmiştir
Whatsapp