( 1 Ürün ) Cennet Hurması ( 1 Ürün )
Markalar
Fiyat
29₺ - 30₺
Cennet Hurması 250 Gr Paket

Cennet Hurması 250 Gr Paket

29,50 ₺

Cennet Hurması Çeşitleri

 

Ülkemizde Trabzon hurması ya da cennet elması gibi adlarla bilinen cennet hurması, oldukça lezzetli ve ferahlatıcı bir meyvedir. Meyvenin ana vatanı Çin ve Japonya olmakla birlikte; Türkiye’de Karadeniz kıyıları ile Hatay ve Antalya civarında yetiştirilir. Portakal ile aynı renkte olup, görünüşü biraz domatesi andırır. Cennet hurması, oldukça şekerli, tatlı bir meyvedir. Dünya genelinde Japon elması, Çin eriği gibi isimlerle de anılır. Cennet hurması, yaklaşık bir büyük elma büyüklüğündedir. Oldukça tatlı bir lezzette olmasının yanında yaş ya da kurutulmuş şekilde tüketilebilir.

Cennet hurması, muhafaza ömrünün uzaması adına genelde kurutularak tüketilen bir meyvedir. Kurutulduğunda besin değerlerini kaybetmez. Koyu turuncu renge dönmeden toplanıp kabukları soyulan cennet hurması, ipe asılarak güneşte kurumaya bırakılır. Asıldıklarında ise birbirlerine değmemelerine dikkat edilir ve böylece havasızlıktan dolayı küflenme gibi bir sorunla karşılaşılmaz. Yaklaşık bir aylık kurutma ve beraberindeki işlemler sürecinin ardından ise sofralara layık, lezzetli bir hâle gelir.

Tercihe göre kurutulmuş cennet hurmasının arasına ceviz parçaları ekleyerek sağlıklı bir sandviç halinde de ara öğünde tüketilebilir. Bitki çayı eşliğinde şeker yerine tüketebilirsiniz. Diyet listesinde de yer bulunan kuru meyveyi, yulaflı yoğurt karışımlarının üzerine küçük parçalar hâlinde ekleyerek lezzetli bir öğün hazırlayabilirsiniz. Kurutulmuş cennet hurmasını keklere, kurabiyelere, çocukların muhallebilerine ekleyebilirsiniz. Sindirime yardımcı özelliğinden dolayı tatlılarda tercih edilen bir meyvedir.

Kurutulmuş cennet hurması, kalp – damar sistemi hastalıkları, yüksek tansiyon ve kolesterol gibi hastalıklara fayda sağlamasının yanında, iyi bir antioksidan besindir.

A, B1, B2, B3, C vitamini ve karbonhidrat zengini olmasına ek olarak potasyum, kalsiyum ve fosfor, çinko gibi mineral içerikleri de bünyesinde barındırır. Son zamanlarda diyet çizelgesinde yaygın görülen bu bol lifli meyvenin, kanser başta olmak üzere birçok hastalığa da iyi geldiği kabul edilir.

Buruk bir tadı olan cennet hurmaları genellikle kurutularak sofralık meyve olarak tüketilir. Ancak kullanımı bununla sınırlı değildir. Derin dondurucuya konulduğunda 6 aya kadar tazeliğini saklayarak muhafaza edilebilir. Tercihe göre bütün ya da dilimlenmiş halde de saklanabilir. Dilimlenmiş olanlar daha sonra isteğe göre şekerle kaynatılarak kavanozda saklanabilir.

Dileyenler olgunlaşmış olanları, püre haline getirip dondurucuda saklayabilir. Pürenin yoğurtla ya da bisküvi parçalarıyla karıştırıldığında da besin değeri artıp farklı bir alternatif sunulabilir. Muhafaza edilen bu püreyi; marmelat, jöle, pekmez, reçel, muhallebi, salata, meyve sosu, dondurma, krema ve kek gibi yiyeceklerin yapımında kullanılabilir. Ayrıca püre haline getirilmiş cennet hurması, maden suyu ile karıştırılarak sağlıklı bir içecek haline de getirilebilir.

 

Cennet Hurması Faydaları

 

 • Çok az yağ içermesi ve bol lif kaynağı olması sebebiyle cennet hurması, kilo vermeye yardımcı bir kuru meyvedir. Üstelik yalnızca kilo vermek için değil, kilo korumak için de tercih edilebilir. Çünkü erken doymayı ve tokluk hissinin uzun süre devam etmesini sağlar.

 

 • Lifli yapısı, tam olarak bağırsak dostudur. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek sorunları hafifletebilir ve sindirim sisteminin sağlığını koruyabilir. Cennet hurmasının ishale de iyi geldiği bilinmektedir. Ancak aşırı tüketimine dikkat edilmelidir, aksi halde ishale sebebiyet verebilir. Yaş haliyle günde bir adet tüketilmesi yeterlidir. Kurutulmuş haliyle de 50 gr kadar tüketilebilir.

 

 • Anti – hemorajik özelliği ile hemoroit yaralarında aşırı kanamayı kontrol ettiği bilinmektedir.

 

 • Açlık arzusunu, iştah durumunu dengeleyen cennet hurması, şeker hastaları için de faydalı bir meyvedir. Kandaki şeker seviyesini düzenleyebilmektedir. Ancak karbonhidrat seviyesi yüksek olduğu için şeker hastalığı olan bireyler, 1 adet orta boy cennet hurmasının yarısını bir ara öğünde tüketmelidir.

 

 • Düşük sodyum seviyesine sahip Trabzon hurması, hipertansiyonu da dengeleyebilmektedir. Bu nedenle dengeli düşük sodyum diyetlerine dahil edilebilir.

 

 • Zengin antioksidan kaynağı olduğu için kanserle savaştığı bilinmektedir. İçinde yer alan A vitamini sayesinde serbest radikalleri azaltmaya yardımcı olur. Aksi halde serbest radikaller, hücre için zararlı ve kanseri tetikleyici yapılardır.

 

 • Antioksidan özelliğinin bir diğer getirisi ise karaciğeri temizlemesidir. Serbest radikalleri azaltarak hücrenin hasar almasını önler, toksin maddeleri uzaklaştırır. Yani bir nevi detoks etkisi yaratarak karaciğer sağlığının korunmasına yardımcı olur. Buna ek olarak göz sağlığına da oldukça iyi geldiği bilinmekte ve ileri yaşlardaki bireyler tarafından tercih edilmektedir.

 

 • Yüksek potasyum ve şeker içeren cennet hurması, bu özelliği sayesinde tam bir enerji verici besindir. Günde 1 adet tüketildiğinde enerji takviyesi sağlayabilir. Yorgunluk ve stres anlarında da bir kurtarıcı görevi görür.

 

 • C vitamini deposudur. C vitamini antioksidan yapıda olduğu için cennet hurması tüketerek vücudunuzun bakteriyel ya da viral enfeksiyonlara karşı direncini artırabilirsiniz. 100 gr cennet hurması ile günlük C vitamini ihtiyacınızın %12,52’sini karşılayabilirsiniz.

 

 • C vitamininin bir diğer faydası ise yağ yakımını tetiklemesidir. Kilo problemi yaşayan bireylerin çoğunda, araştırmalara göre C vitamini eksikliği vardır. Bu duruma karşılık, günlük 100 gr cennet hurması ile kilo verme sürecinize de katkıda bulunabilirsiniz.

 

 • 100 gr cennet hurması ile günlük potasyum, mangan bakır ve fosfor ihtiyacınızın %15’ini; günlük bakır ihtiyacınızın ise %12’sini karşılayabilirsiniz. Bakır, bağışıklık ve savunma sistemini güçlendiren enzimlerin yapısına katılan bir mineraldir. Böylece vücut mekanizmanızı güçlendirebilir.

 

 • Lif içeriği bakımından zengin olan cennet hurması, kabızlığı önleyen bir sonbahar meyvesidir. Mide bağırsak sisteminin iyi çalışmasına yardımcı olur çeşitli sendromların önüne geçilmesine katkı sağlar.

 

 • Bağışıklığı güçlendirir, vücudu hastalıklara karşı korumaya destek olur.

 

 • Kış aylarında balgam söktürücü olarak kullanılan şifalı bir meyve olarak; öksürük, grip, nezle, soğuk algınlığında iyileşmeyi hızlandırıcı bir etkiye sahiptir.
 • Ülser ve gastrit gibi mide hastalıklarına, yüksek ateşe iyi geldiği bilinmektedir.

 

Cennet Hurması Kaç Kalori?

1 adet orta boy cennet hurması, 55 kalori civarındadır aynı şekilde 1 porsiyonluk kurutulmuş cennet hurması da yaklaşık 55 kaloridir. Kurutulmuş 100 gramlık hali ise 250 kaloriden fazla olabilir. Kalori alımını azaltmak isteyenlerin bu kurutulmuş meyveden 50 gr kadar yemeleri yeterli olur.

100 gr cennet hurmasının besin değerleri ise şu şekildedir: 15,06 gr karbonhidrat; 5,1 gr lif; 0.4 gr protein; 0.1 gr yağ; 7 mg C vitamini. İçerdiği bunca faydalı değerin yanında, kolesterol içermemesi de bir diğer güçlü yönüdür.

Kalori dağılımı %95 karbonhidrat, %3 protein ve %2 yağdan oluşmakta olup, kalorisinin büyük bir kısmı karbonhidrattan gelmektedir.

 

Cennet Hurması Fiyatları

 

Cennet hurmasının fiyat aralığı; çeşidine, içeriğine ve miktarına göre değişkenlik gösterebilir. Organik üretilen, üstün kalitedeki kurutulmuş cennet hurması, sizlere uygun fiyatlarla sunulmaktadır. 250 gramlık kilitli paketlerde tüketime sunulan kurutulmuş cennet hurmasını, uzun süre bozulmadan kolayca muhafaza edebilirsiniz.

Yaş cennet hurmasının yaş halinin ağızda buruk bir tat bırakmaması için belirli bir yumuşaklığa gelmesi beklenir. Çünkü tam olgunlaşmadan tüketimi zordur. Yaklaşık 20 derece sıcaklıkta iki ya da üç hafta saklanabilir. Tercihe göre daha çabuk yumuşaması adına armut, muz ya da elma ile plastik torba içerisinde bir hafta bekletilebilir. Kurutulmuş cennet hurmasını muhafaza etmek için ise ekstra yöntemlere başvurmaya gerek yoktur. Son tüketim tarihini aşmayacak şekilde kilitli paketinde tüketime devam edilebilir.

Cilt ve saçlara da olumlu etkileri bulunan cennet hurması, belirli oranda tüketildiğinde oldukça faydalıdır. Yüksek besin değerleri ile sağlıklı ve dengeli beslenme bakımından sık tercih edilen meyvelerden biridir.

Ünal Kuruyemiş olarak yıllardır sizlere özenle sunduğumuz tüm kuru meyveler gibi kurutulmuş Trabzon hurmasını da kalitesine oranla bütçe dostu fiyat aralığında, güvenli ambalajıyla ulaştırıyoruz. Sevdiklerinize doğal tat hediye etmek istediğinizde iyi bir seçenek olabilir. Sitemizden bireysel veya toplu cennet hurması alımlarını da kolaylıkla yapabilirsiniz. 

Devamını Göster
Ürün Başarıyla Sepetinize Eklenmiştir
Whatsapp